Haber

Avrupa Adalet Divanı’ndan emsal karar

Danimarka’da yasal olarak ülkede kalma hakkı olan bir Türk işçinin eşini ülkeye getirmesi için dil yeterlilik sınavına tabi tutulması uygulaması Avrupa Adalet Divanı’ndan geri döndü.

Mahkeme Perşembe günü Lüksemburg’da dil testi yükümlülüğünün eşlerin ülkeye daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olacağı düşüncesiyle gerekçelendirilemeyeceğine karar verdi. Karar ayrıca, yetkililerin, yeniden birleşen eşlerin entegrasyon kapasitelerini veya diğer koşulları dikkate alma konusunda herhangi bir eyleme yer olmadığına da dikkat çekmiştir.

Danimarka’da bir mahkeme, söz konusu düzenlemeyi Avrupa Adalet Divanı’na havale etti. Türk bir çiftle ilgili davada, eşlerden biri 1979’dan beri Danimarka’da yaşıyor, süresiz oturma izni var ve diğer şeylerin yanı sıra on yıllardır makine teknisyeni olarak çalışıyor.

Eşi, 2015 yılında Danimarka’da oturma izni başvurusunda bulundu. Ancak bu talebi, eşinin Danca dil sınavına girmemesi nedeniyle reddedildi. Bayan, başvurusu reddedildikten sonra da şikayette bulundu. Danimarka mahkemesi bayanın şikayeti hakkında karar vermelidir. Ancak bunu yaparken, Adalet Divanı’nın kanunu yorumlaması mahkeme için bağlayıcı olacaktır.

AFP / SSB,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu