Haber

Fransa’da 86 kişinin ölümüne yol açan IŞİD saldırısıyla ilgili 8 zanlı tutuklandı

Fransanın-nin Güzel2016 yılında şehirde düzenlenen IŞİD Saldırıyla bağlantılı olan sanıklar hakkında karar verildi. Başkent Paris’te özel bir mahkemede görülen davada, 86 kişinin hayatını kaybettiği saldırıTemaslı sekiz sanık kusurlu bulunarak 2 ila 18 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Mahkeme, Mohamed Lahouaiej-Bouhlel’in arkadaşları Mohamed Ghraieb ve Chokri Chafroud’u Bouhlel’e silah sağlamaktan 18 yıl, Remzi Arefa’yı 12 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Davada yargılanan 4’ü Arnavut, 1’i Tunuslu diğer 5 sanık, şunları söyledi: silah kaçakçılık‘ ve ‘ komplo 2 yıldan 8 yıla kadar değişen hapis cezalarına çarptırıldı. İfadeye konu olan 5 sanıktan hiçbiri baskına katılmak veya suça katılmakla suçlanmadı.

Savcılar, Lahouaiej-Bouhlel’e silah temin ettikleri, baskında kullandığı kamyonu kiralamasına yardım ettikleri ve saldırının güzergâhını belirlemede yardımcı oldukları gerekçesiyle 8 sanık için 5 yıldan müebbet hapis cezası talep etti.

Sanıkların mahkemenin kararına itiraz edebilecekleri açıklandı.

Güzel saldırı

Tunuslu Lahouaiej-Bouhlel, 31, 14 Temmuz 2016 Fransız Ulusal Günü (Bastille Günü) Kutlamalar sırasında bir kamyonla havai fişek gösterisini izleyen yaklaşık 30 bin kişilik kalabalığın arasına daldı. Saldırıda 15’i çocuk 86 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.

Saldırıyı IŞİD üstlendi ancak soruşturma kapsamında Lahouaiej-Bouhlel’in IŞİD ile bağlantısına dair herhangi bir kanıt bulunamadı.

Öte yandan, söz konusu davanın duruşmaları 13 Kasım 2015’te Paris’te meydana gelen ve 130 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarıyla birlikte.Duruşma, ilgili davanın duruşmalarına ev sahipliği yapan başkentteki tarihi Adalet Sarayı’nda yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu