Haber

Sındırgı Belediyesi Yetiştirme Tesisinde Yem Bitkileri Üretti

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Sındırgı Belediyesi tarafından yetiştirme tesisinde kullanılmak ve vatandaşlara örnek teşkil etmek üzere 200 dönümlük alanda arpa, yulaf, fi ve buğday gibi yem bitkileri üretildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi iş birliği ile kurulan damızlık koç üretim tesisinde hayvanların kışlık yem ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla arpa, yulaf, buğday ve incir gibi yem bitkileri yetiştirilerek hasadı yapıldı. Üretimin hayvancılık alanında da vatandaşlara örnek teşkil etmesi amaçlanıyor.

Sındırgı Belediyesi Ziraat Mühendisi Mehmet Demircan, “Sındırgı Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi olarak damızlık koyun tesisi kurduk. Damızlık koyun tesisinde koyunların kaba yem ihtiyacını karşılamak için yaklaşık 200 dekarlık alanda regras tohumu, yulaf, arpa ve fiğ ürettik. Şu anda hasadını yapıyoruz. Kış döneminde. Kuzu ve koyunlarımızın kaba yem ihtiyacını biz ürettik.”

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, vatandaşlara örnek olacak ve hayvancılığa destek olacak projeler geliştirdiklerini belirtti. Son olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz ile kurduğumuz koyun yetiştirme çiftliğini kıvırcık koyun yetiştirme projesi geliştirdik. Bu proje kapsamında kendi yemimizi üretmeye çalıştık. Kendi traktörümüzle, kendi emeğimizle kendi yemimizi üretiyoruz. Damızlık hayvanlar için de kendi yemimizi üretiyoruz. İnşallah vatandaşlarımıza dağıtacağız. Ama onların yemlerini almak yerine kendi karıştırma makinemizde, kendi kırma makinemizde ezip yem haline getiriyoruz. Doğal yoldan yem elde ediyoruz. İkimiz de ucuza alıyoruz. Biz de halkımızı bilinçlendirmek için onlara örnek olduk. Doğal şehir Sındırgı’dadır. üretmeye devam” dedi. – BALIKESİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu